CAN GEYRAN ( 1986 - 2007 )

Pakize ve Kemal Geyran'ın tek çocuğu olan CAN GEYRAN'ın doğaya ve spora düşkünlüğü küçük  yaşlarda  başladı . İlkokulu  Özel  Moda  İlkokulunda , lise öğrenimini  İstanbul TED Kolejinde  tamamladı.  Yedi  yaşından  itibaren  düzenli  olarak   Geleceğin   Yıldızları   Spor Okulunda  basketbol  oynadı .  Aynı zamanda TED Koleji basketbol takımında oynadı ve bir dönem kaptanlık yaptı. Liseyi bitirdikten sonra ABD'nin Virginia eyaletindeki Virginia Tech Üniversitesinde okumaya başladı. Ekonomi bölümü 3. sınıf öğrenciliği sırasında, arkadaşları ile paintball oynarken geçirdiği ani bir kalp krizi sonucunda ebediyete intikal etti.

Deniz Kabukları Merkezi CAN GEYRAN'a ithaf edilmiştir.

KEMAL GEYRAN

1954 yılında İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Fransız Erkek Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. 2005 yılında emekli olana dek matbaa mürekkepleri sektöründe yönetici olarak çalıştı.  2000 - 2005  yılları  arasında  kültür balıkçılığı ve seracılık yaptı. Babası Erol Geyran'dan geçen sualtı merakı çok küçük yaşlardan başlayarak onu deniz kabuğu koleksiyonculuğuna yöneltti.

40  yıl önce kumsallarda deniz kabuğu  toplayarak, daha  sonra yurt dışından da deniz  kabukları  getirmekle  başlayan  bu merak ,  zamanla  bilimsel  bir temele oturdu. Şu  anda  1000'in  üzerinde  türün bulunduğu bir koleksiyona ve 1000'den fazla yayının bulunduğu bir kitaplığa sahiptir.
Ülkemizde doğa tarihi müzesi eksikliğini görerek, 2007'de bu amaca yönelik bir merkez kurdu.


Anasayfa
 Hakkımızda q
 Hakkımızda
Hakkımızda
Basından
Sizlerden